Земельна реформа в Україні
Відповідаємо на всі важливі запитання

Я хочу купити землю

Які умови висувають до покупця землі?
Покупець повинен бути громадянином України або юридичною особою, створеною в Україні.

До 1 січня 2024 року не допускається придбання юридичними особами, бенефіціарним власником (контролером) яких є іноземці, особами без громадянства, юридичними особами, створеними за законодавством іншим, ніж законодавство України, іноземними державами, права власності на:
  • земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності,
  • земельні ділянки, які перебувають у приватній власності і призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва,
  • земельні ділянки, виділені в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства,
  • земельні частки (паї).
Чи дозволять купувати землю компаніям з іноземним капіталом?
До 2024 року це буде неможливо.
Як встановлюється ціна?
Держава не диктуватиме ціну землі: вона буде предметом домовленості покупця та продавця.
Як купити землю?
Ділянку можна знайти самостійно. У такому разі для придбання земельної ділянки необхідно домовитися з продавцем про всі найважливіші умови майбутнього договору купівлі-продажу, зокрема про ціну купівлі, порядок розрахунків, розподіл витрат на укладення договору.

Також можна обрати пай, який виставлено на продаж на сайті https://prozorro.sale/. Після цього необхідно зареєструватися на одному з електронних майданчиків, подати заяву на участь в аукціоні через особистий кабінет на майданчику, сплатити гарантійний та реєстраційні внески, подати цінову пропозицію на торги, взяти участь в аукціоні і перемогти. Далі необхідно укласти договір купівлі-продажу та оплатити вартість земельної ділянки.
Які документи потрібні?
Для укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки у покупця та продавця обов'язково повинні бути:

  • Паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер)
  • Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки
  • Документи, що підтверджують право власності на земельну ділянку (свідоцтво про право власності на земельну ділянку, АБО Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, АБО Державний акт)
  • Витяг з Державного земельного кадастру

Потрібно перевірити, чи зазначено у документі, що підтверджує право власності на земельну ділянку, її кадастровий номер. Його наявність є обов'язковою умовою для укладення договору купівлі-продажу.

Якщо кадастровий номер відсутній, його необхідно буде присвоїти (це може зробити продавець).
Чи матиму я рівні умови з іншими покупцями?
Існуватимуть декілька категорій осіб, які матимуть переважне право викупу певної ділянки. Наприклад, це спадкоємці, які успадкували одну ділянку на декількох осіб. Або орендатор, який уклав із власником договір оренди до продажу землі. У цих випадках ви можете запропонувати вищу ціну, аніж запропонували особи з пріоритетним правом.
Я – фермер. Як я зможу конкурувати з великими компаніями?
Уряд та депутати готують для фермерів спеціальну програму підтримки, яка запрацює з 2020 року. Зокрема, держава планує компенсувати частину відсоткової ставки за кредитами, взятими фермерами під купівлю землі. Під цю програму підтримки виділено 4,4 млрд грн. у 2020 році. При залученні сільгоспвиробником кредиту під 20%, після компенсації облікової ставки, кредит йому коштуватиме всього 3%, що є цілком європейським рівнем та дешевшим, ніж орендна плата, яку господарство вже платить.

Також фермерам надається право на викуп земель, які надані їм на праві постійного користування чи довічного успадкованого володіння у розстрочку на 5 років.

Але! Отримати допомогу від держави зможуть господарства, які мають зрозумілу і прозору фінансову звітність та прозору корпоративну структуру, а також не мають заборгованості перед бюджетом зі сплати податків.
Деталі шукайте у проекті закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення"
Переглянути текст проекту Закону
Залишились запитання? Телефонуйте!
Урядова гаряча лінія: 1545
Гаряча лінія Мінекономіки: 0-800-215-010