Земельна реформа в Україні
Відповідаємо на всі важливі запитання

Я орендар

Чи припиняється дія договору оренди після продажу землі?
Ні, не припиняється. За виключенням випадку, коли в тексті договору оренди прописана така умова.
Чи треба буде переоформлювати документи на оренду в разі продажу земельної ділянки?
Ні. Перехід прав та обов'язків відбудеться автоматично.
Чи маю я пріоритет при викупі землі?
Так, маєте. Землевласник може продати земельну ділянку іншій особі лише у тому випадку, якщо ця особа запропонує більш високу ціну, яку ви відмовитеся платити.
Як працюватиме переважне право орендаря?
Землевласник зобов'язаний письмово повідомити вам про намір продати ділянку, вказавши її ціну та умови продажу. Якщо на аукціоні ви та інший учасник запропонуєте однакову ціну, пріоритет матимете ви. При посвідченні договорів відчуження землі нотаріуси перевірятимуть дотримання переважного права. Не допускається внесення землі до статутного капіталу без вашої згоди.
У яких випадках переважне право орендаря не діятиме?
Земля може бути відчужена без вашої відмови від переважного права лише у двох випадках: дарування особам 1 та 2 ступеня споріднення та звернення стягнення на предмет іпотеки банком.
Як зміниться орендна плата з відкриттям ринку землі?
Стати фермером, господарювати на своїй землі буде дуже вигідно. Земельна реформа забезпечить більше можливостей для використання ділянок. Реформа дасть ресурси, які можна буде інвестувати в розвиток господарства – зрошення, новітні технології, – щоб бути ефективнішим господарем. Завдяки збільшенню вартості землі зросте й орендна плата.
Скільки сільськогосподарських угідь можна буде купити після відкриття ринку землі?
Фізичні особи, які матимуть право купувати землю з 1 липня 2021 року, зможуть придбати не більше ніж 100 га. Юридичні особи з 2024 року – не більше ніж 10 тис. га.
Чи вся сільськогосподарська земля підлягає продажу?
Свої земельні ділянки зможуть продати лише приватні власники земель. Заборона на продаж сільськогосподарських земель державної та комунальної власності залишилась.
Чи зможуть купувати землю іноземці?
Ні. Наразі закон забороняє продаж землі іноземцям. Рішення про дозвіл на продаж земель іноземним громадянам може бути прийняте лише на загальноукраїнському референдумі.
Як відбуватиметься розірвання договору оренди земельної ділянки?
Припинення договору оренди шляхом його розірвання можливе шляхом двосторонньої домовленості або за рішенням суду. Для реалізації останнього варіанту потрібний факт порушення орендарем умов договору – наприклад, систематичне порушення строків оплати за оренду або використання землі не за цільовим призначенням.
Деталі шукайте у Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення»
Переглянути текст Закону
Залишились запитання? Телефонуйте!
Урядова гаряча лінія: 1545
Гаряча лінія Мінекономіки: 0-800-215-010