Земельна реформа в Україні
Відповідаємо на всі важливі запитання

Я землевласник

Чи обов'язково я маю продати пай?
Ні, не обов'язково. Власник паю сам вирішує, продавати свою землю, чи ні. В Україні давно існує ринок житла – але це не означає, що кожен власник квартири обов'язково має її продати.
Кому я можу продати землю?
Громадянину України або юридичній особі, яка зареєстрована в Україні. До 2024 року є обов'язкова умова до юридичних осіб, які хочуть купити землю – їхніми бенефіціарними власниками також мають бути українці.
За якою ціною я можу продати землю?
Законодавство України не встановлює межу ціни. Це справа домовленості між покупцем та продавцем.
Які документи потрібні?
  • Паспорт та ідентифікаційний код
  • Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки
  • Документи на право власності (свідоцтво про право власності на земельну ділянку, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, або державний акт)
  • Витяг з Державного земельного кадастру

Важливо:
на документі, що підтверджує право власності на ділянку, має бути її кадастровий номер. Якщо він відсутній, його необхідно присвоїти.
Як присвоїти кадастровий номер?
Треба звернутися до землевпорядної організації, яка має в штаті не менше двох інженерів землевпорядників, для створення обмінного файлу. Організація може бути як державною, так і недержавною, і обов'язково мати у своєму штаті не менше двох інженерів-землевпорядників. Обмінний файл формується на підставі технічної документації з землеустрою по встановленню меж земельної ділянки. Землевпорядна організація передає до відділу Держгеокадастру заяву власника земельної ділянки про присвоєння кадастрового номера та необхідні документи, в тому числі обмінний файл. Згодом землевласник отримує витяг із Державного земельного кадастру із кадастровим номером.
Куди звертатися для укладання договору купівлі-продажу?
До місцевого нотаріуса.
Як знайти покупця на земельну ділянку?
У будь-який зручний для вас спосіб. Наприклад, дати оголошення про продаж у газеті або в інтернеті. Або запропонувати землю тим особам, які вже господарюють у регіоні, де знаходиться пай. Контакти цих осіб можна отримати у відповідних Департаментах агропромислового розвитку.
Чи можна продати землю, віддану в оренду?
Так, можна. Але ваш орендар має переважне право на придбання. Щоб продати земельну ділянку іншій особі, ця особа повинна запропонувати більш високу ціну, яку орендар відмовиться платити.
Чи можу я продати частину землі?
Можете, але після певної підготовки. Справа в тому, що земельна ділянка має три ключові характеристики: кадастровий номер, площу та адресу. Самостійно їх змінювати не можна. Проте можна здійснити поділ землі, зареєструвати окремі ділянки, а вже потім – продати одну з них.
Я успадкував ділянку разом з родичами. Як продати мою частину?
Кожен спадкоємець може продати свою частку, але інший спадкоємець має переважне право на її придбання. Щоб продати земельну ділянку іншій особі, вона має запропонувати більш високу ціну.
Які податки я сплачу в разі продажу землі?
  • Державне мито – 1% від оцінки
  • Військовий збір – 1,5% від оцінки

Якщо ви володієте ділянкою менше трьох років, або в цьому році вже укладали договір купівлі-продажу нерухомого майна (іншої земельної ділянки, квартири, будинку), вам треба буде додатково сплатити податок з доходів фізичних осіб в розмірі 5% від оцінки.
Чи зможу я подарувати земельну ділянку?
Так, зможете. Планується дозволити дарування близьким родичам: батькам, дітям, братам, сестрам, тощо.
Деталі шукайте у проекті закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення"
Переглянути текст проекту Закону
Залишились запитання? Телефонуйте!
Урядова гаряча лінія: 1545
Гаряча лінія Мінекономіки: 0-800-215-010