Земельна реформа в Україні
Відповідаємо на всі важливі запитання

Я землевласник

Чи обов'язково я маю продати пай?
Ні, не обов'язково. Власник паю сам вирішує, продавати свою землю, чи ні. В Україні давно існує ринок житла – але це не означає, що кожен власник квартири обов'язково має її продати.
Кому я можу продати землю?
З 1 липня 2021 року до 1 січня 2024 року продаж (інше відчуження) раніше підмораторних земельних ділянок дозволяється на користь фізичних осіб - громадян України, громади та держави. З 1 січня 2024 року відчуження може здійснюватися на користь юридичних осіб, створених і зареєстрованих за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади.
За якою ціною я можу продати землю?
Законодавство України не встановлює межу ціни. Це справа домовленості між покупцем та продавцем.
Які документи потрібні?
  • Паспорт та ідентифікаційний код
  • Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки
  • Документи на право власності (свідоцтво про право власності на земельну ділянку, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, або державний акт)
  • Витяг з Державного земельного кадастру

Важливо:
на документі, що підтверджує право власності на ділянку, має бути її кадастровий номер. Якщо він відсутній, його необхідно присвоїти.
Як присвоїти кадастровий номер?
Треба звернутися до землевпорядної організації, яка має в штаті не менше двох інженерів землевпорядників, для створення обмінного файлу. Організація може бути як державною, так і недержавною, і обов'язково мати у своєму штаті не менше двох інженерів-землевпорядників. Обмінний файл формується на підставі технічної документації з землеустрою по встановленню меж земельної ділянки. Землевпорядна організація передає до відділу Держгеокадастру заяву власника земельної ділянки про присвоєння кадастрового номера та необхідні документи, в тому числі обмінний файл. Згодом землевласник отримує витяг із Державного земельного кадастру із кадастровим номером.
Куди звертатися для укладання договору купівлі-продажу?
До місцевого нотаріуса.
Як знайти покупця на земельну ділянку?
У будь-який зручний для вас спосіб. Наприклад, дати оголошення про продаж у газеті або в інтернеті. Або запропонувати землю тим особам, які вже господарюють у регіоні, де знаходиться пай. Контакти цих осіб можна отримати у відповідних Департаментах агропромислового розвитку.
Чи можна продати землю, віддану в оренду?
Так, можна. Але ваш орендар має переважне право на придбання. Щоб продати земельну ділянку іншій особі, ця особа повинна запропонувати більш високу ціну, яку орендар відмовиться платити.
Чи можу я продати частину землі?
Можете, але після певної підготовки. Справа в тому, що земельна ділянка має три ключові характеристики: кадастровий номер, площу та адресу. Самостійно їх змінювати не можна. Проте можна здійснити поділ землі, зареєструвати окремі ділянки, а вже потім – продати одну з них.
Я успадкував ділянку разом з родичами. Як продати мою частину?
Кожен спадкоємець може продати свою частку, але інший спадкоємець має переважне право на її придбання. Щоб продати земельну ділянку іншій особі, вона має запропонувати більш високу ціну.
Які податки я сплачу в разі продажу землі?
  • Державне мито – 1% від оцінки
  • Військовий збір – 1,5% від оцінки

Якщо ви володієте ділянкою менше трьох років, або в цьому році вже укладали договір купівлі-продажу нерухомого майна (іншої земельної ділянки, квартири, будинку), вам треба буде додатково сплатити податок з доходів фізичних осіб в розмірі 5% від оцінки.
Коли земля почне продаватися?

Із 1 липня 2021 року для фізосіб і з 2024 року для юросіб.
Чим мені допоможе відкритий ринок землі?

Земельна реформа – це можливість розпоряджатися своєю власністю з користю для себе й законно отримувати за свою землю справедливу, а не найнижчу в Європі платню. Власник землі зможе самостійно вирішувати, що з нею робити. Вартість землі постійно зростатиме, тому сільськогосподарська ділянка у власності – це дуже хороший актив. Крім того, вартість оренди землі із запровадженням ринку також збільшиться. Землевласники зароблятимуть значно більше.
Чи зможуть купувати землю іноземці?

Ні. Наразі закон забороняє продаж землі іноземцям. Рішення про дозвіл на продаж земель іноземним громадянам і юридичним особам може бути прийняте лише на загальноукраїнському референдумі.
Чи може власник змінювати цільове призначення землі?

Вибирати цільове призначення власник земельної ділянки зможе лише після затвердження відповідною місцевою радою Комплексного плану просторового розвитку територіальної громади, яким територія громади буде поділена на зони, і лише в межах затверджених для певної зони видів цільового призначення. Крім того, план має пройти громадське обговорення та отримати погодження всіх державних інстанцій у складі як архітектурної ради, так і комплексної будівельної експертизи.
Як оформити право власності на пай, залишений у спадок?

Якщо йдеться про ділянку, необхідно отримати свідоцтво про спадщину у відповідного нотаріуса або в місцевій раді. Коли свідоцтво видадуть, буде здійснено державну реєстрацію речового права вже за спадкоємцем. Якщо ділянка оформлена за старими правилами та не має кадастрового номера, необхідно спочатку здійснити державну реєстрацію цієї ділянки в земельному кадастрі та присвоїти їй кадастровий номер. Якщо у спадок дістався пай, не виділений у натурі, необхідно звернутися до місцевої ради із заявою про виділення земельної ділянки у власність, замовити виготовлення землевпорядної документації, також зареєструвати ділянку з кадастровим номером і після цього вже реєструвати право власності.
Які податки треба сплатити в разі продажу землі?

Державне мито – 1 % оціночної вартості ділянки. Військовий збір – 1,5 % оціночної вартості. Додатково: податок на доходи фізичних осіб – 5 % оціночної вартості, якщо ви володієте ділянкою менше ніж три роки або цього року вже продали іншу ділянку, квартиру чи будинок.
Куди надходять земельні податки?

Плата за землю, так само як і плата за оренду комунальних та державних земель на території громади, надходить до її бюджету.
Чи можна буде продати землю за готівку?

Розрахунок за землю в разі продажу має здійснюватися виключно в безготівковій формі.
Чи зможуть іноземці успадкувати землю сільськогосподарського призначення?

Іноземні громадяни, особи без громадянства та іноземні юридичні особи не можуть володіти землею сільськогосподарського призначення на праві власності, тому будуть змушені продати ділянку громадянам України, державі чи територіальним громадам, навіть якщо успадкують її законним шляхом.
Чи зможуть купувати землю компанії?

Юридичні особи України зможуть купувати землю лише з 2024 року. Із 2021 року землю можуть придбати лише фізичні особи – громадяни України.
Чи зможу я подарувати земельну ділянку?
Так, зможете, за умови дотримання вимог законодавства щодо особи яка може набувати право власності на землю в результаті дарування.
Деталі шукайте у Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення»
Переглянути текст Закону
Залишились запитання? Телефонуйте!
Урядова гаряча лінія: 1545
Гаряча лінія Мінекономіки: 0-800-215-010