Земельна реформа в Україні
Відповідаємо на всі важливі запитання

Мені просто спитати

Коли земля почне продаватися?
1 липня 2021 року.
Чи будуть швидко розпродані усі сільгоспугіддя України?
Ні. Про це свідчить досвід інших країн. У сусідній Молдові мораторію немає, і там продається не більше 3% сільськогосподарських угідь на рік. Власники паїв самі вирішуватимуть, продавати свою землю, чи ні. В Україні давно існує ринок житла – і усі кватири не були розпродані за короткий час.
Чи скуплять усю українську землю 2-3 олігархи?
Ні. Закон передбачає заборону одній особі володіти більше 0,5% сільськогосподарської землі в межах всієї України, більше 8% у межах області, або більше 35% в межах об'єднаної територіальної громади (ОТГ).
Чи зможуть іноземці успадкувати землю сільськогосподарського призначення?
Іноземні громадяни не можуть володіти землею сільськогосподарського призначення на праві власності, тому будуть змушені продати ділянку громадянам України, державі чи територіальним громадам, навіть якщо успадкують її законним шляхом.
Чи вся сільськогосподарська земля підлягає продажу?
Свої земельні ділянки зможуть продати лише приватні власники земель. Заборона на продаж сільськогосподарських земель державної та комунальної власності залишилась.
Скільки сільськогосподарських угідь можна буде купити після відкриття ринку землі?
Фізичні особи, які матимуть право купувати землю з 1 липня 2021 року, зможуть придбати не більше ніж 100 га. Юридичні особи з 2024 року – не більше ніж 10 тис. га.
Хто здійснюватиме контроль за використанням земель відповідно до їхнього цільового призначення?
Держгеокадастр і територіальні громади, які зможуть забезпечити кращий контроль за використанням земель. Адже вони будуть більш вмотивовані, ніж посадовці в столиці та областях.
Коли зможуть купувати землю юридичні особи?
Із 1 січня 2024 року, але не більше ніж 10 тисяч га. До цієї дати сільськогосподарську землю зможуть набувати у власність лише фізичні особи – громадяни України.
Навіщо потрібен Фонд часткового гарантування кредитів?
У межах земельної реформи буде створено ефективний інструмент, що спростить отримання кредитів для дрібних фермерів, які не мають кредитної історії, – Фонд гарантування кредитів. Він покращить доступ малих і середніх суб’єктів підприємництва (менше ніж 500 га) до банківських кредитів, зменшивши вартість їхнього залучення, а також мінімізує ризики неповернення кредитів. Ця кредитна установа спричинить ефект мультиплікатора, за якого кожна гривня наданих ресурсів дасть змогу залучити ще вісім. Завдяки цьому малий і середній агробізнес зможе ефективніше конкурувати з великим, модернізуючи власні підприємства.
Чи скуплять нашу землю іноземці?
Українську землю зможе купити тільки український громадянин і з 2024 року компанії (юридичні особи), учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України.
Як ЗАПРОВАДЖЕННЯ ВІЛЬНОГО ОБІГУ землі вплине на село?
Сільськогосподарська земля в межах громади стає власністю громади.
Деталі шукайте у Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення»
Переглянути текст Закону
Залишились запитання? Телефонуйте!
Урядова гаряча лінія: 1545
Гаряча лінія Мінекономіки: 0-800-215-010